کوچه شهید

نشریه الکترونیکی ادبیات و هنر مقاومت شهرستان بهبهان

کوچه شهید

نشریه الکترونیکی ادبیات و هنر مقاومت شهرستان بهبهان

کوچه شهید

نشریـه الکترونیـکی
ادبیـات و هنـر مقـاومت شهـرستـان بـهبـهـان

گـروه فـرهنگـی سردار شهیـد مجیـد بقایــی
شماره تماس: 2215 673 0916

کـوچـه شهیـد در پیـام رسـان ایتا:
https://eitaa.com/koocheyeshahid

کـانـال کـوچـه شهیـد در آپــارات:
https://www.aparat.com/koocheyeshahid

بایگانی

۵ مطلب در شهریور ۱۳۹۴ ثبت شده است

۲۹
شهریور
۹۴

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز یکشنبه 29 شهریورماه 1394 و در آستانه‌ی هفته‌ی دفاع مقدس، به مدت دو ساعت و نیم، با جمعی از جانبازان قطع نخاع و جانبازان بالای هفتاد درصد که  هم‌زمان چشمان و یک یا دو عضو بدن خود را از دست داده‌اند و همچنین خانواده‌های آنان، از نزدیک دیدار و در فضایی صمیمی آنان را مورد تفقد قرار دادند.


نصراله دهقان جانباز 70% بهبهانی یکی از این جانبازانی بود که توفیق زیارت امام خامنه ای نصیبش شد و مورد تفقد ایشان قرار گرفتند.

  • خادم الشهدا
۲۰
شهریور
۹۴

آنچه خواهید خواند، ادای احترامی است به ساحت یکی از شهسواران تاریخ تشیع که جان تابناک خویش را بر سر عشق اباعبدالله الحسین(صلوات الله علیه) نهاد و امروز بر ایوانِ عرش منزل دارد. شفاعتش در روز حشر نصیبمان باد.


مادر شهیدان اسماعیل و ابراهیم نیک پور کنار پیکرهای مطهر 5 شهید گمنام بهبهان

آن روزهایی که مرز ایران و عراق تازه باز شده بود، قرار شد بنیاد شهید خانواده های دو شهید داده را ببرد  زیارت کربـلا.

حدود هشت، نه خانواده شهید با مینی بوس راهی مرز خسـروی شدیم و از آنجا هم عازم عتبات عالیات.

به کربلا که رسیدیم، برای زیارت به حرم مطهر حضرت عبـاس(صلوات الله علیه) رفتیم. آنجا مادرم از آقا تقاضا کرد که جنازه ی فرزند مفقود الجسدش ابراهیم را به عنوان هدیه این سفر، به او باز گرداند...

سـفر تمام شد و به ایـران برگشتیم. دو، سه ماهی از برگشتن مان، از آن سفر می گذشت. یک روز از بنیاد شهـید با من تماس گرفتند و گفتند: «جنازه برادرتان ابراهیم توسط گروه تفحص پیـدا شده و تا چند روز دیگر برای تشییع و خاکسپاری آن را به بهبهان می آورند، اما فعلاً در این رابطه با کسی حرفی نزنید.»

جنازه برادر شهـیدم را همراه با پیکرهای مطهر دیگر شهیـدان پس عبور از شهرهای مختلف ایران به بارگاه مطهر حضرت علی ابن موسی الرضا(علیه السلام) برده بودند.

وقتی جنازه شهید را به بهبهان آوردند، برای دیدن آن به بنیاد شهـید رفتیم. در مدارکی که همراه پیکر مطهر شهید بود چیز عجیبی دیدم. تاریخ پیدا شدن جسـد، درست مصادف بود با همان ایامی  که ما به زیارت کربلا رفته بودیم و این طور شد که مادرم هدیه اش را از حضرت عباس(صلوات الله علیه) گرفت.

راوی: شکراله نیک پور بــرادر شهـید

  • خادم الشهدا
۱۲
شهریور
۹۴

جانباز و آزاده دفاع مقدس حاج غلامعباس محمدحسنی

در مجموعه «درهای بسته» منتشر می‌شود

خاطرات آزاده‌ای که همنشینی با ابوترابی او را حافظ قرآن کرد

خاطرات اسارت غلامعباس محمدحسنی با قلم حسین یحیوی نگاشته شده و از سوی انتشارات روایت فتح در قالب دوره «درهای بسته» منتشر می‌شود.

حسین یحیوی نویسنده دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، از نگارش کتاب خاطرات آزاده «غلامعباس محمد حسنی» برای انتشار در مجموعه »درهای بسته» خبر داد و گفت: تحقیق و مصاحبه این کتاب را موسسه روایت انجام داده بود که حجم قابل توجهی شده بود.  مصاحبه‌ها از نظر محتوا کافی بود و مسائل جزئی نیز در آن‌ها آمده بود. از همین رو نیازی برای انجام مصاحبه مجدد توسط خودم نبود.

وی افزود: من پیش از این نیز کتابی در مورد یکی دیگر از اسراء انجام داده بودم که با شخصیت این کتاب اخیر هم دوره بوده ولی خاطرات آقای محمدحسنی از یک زاویه دید متفاوت روایت شده است.

یحیوی به شخصیت محمدحسنی نیز اشاره کرد و گفت: این آزاده در سن نوجوانی و ابتدای جوانی یعنی 19 سالگی اسیر شده‌اند و با توجه به طبع جوانی سعی می‌کرده با عراقی‌ها درگیر شود و کتک‌کاری راه بیاندازد تا به هر شکلی با عراقی‌ها مخالفت کند، اما کم کم و پس از دیدن آقای ابوترابی با راهنمایی ایشان راه و رسم زندگی در اسارت را از ایشان یاد می‌گیرد تا بتوانند در کنار این زندگی خود را رشد دهند. از نتیجه این هم‌نشینی با مرحوم ابوترابی موجب می‌شود که قرآن را حفظ کنند و چند زبان را بیاموزند.

او در بخش دیگری از سخنانش به صداقت راوی اشاره کرد و گفت: آقای محمدحسنی در بازگو کردن خاطرات خود دارای صداقت مثال زدنی است که شاید برخی حاضر نباشند از گذشته خود با این صداقت سخن بگویند، ولی او از خیرهایی که به دیگران رسانده و احیانا اشتباهاتی که انجام داده و موجب درد سر شده را بازگو کرده و صادقانه آن دوره را نقل کرده است. این نوع نگاه برای جامعه امروز نیاز است.

این نویسنده در پایان گفت: این کتاب حدود 100 صفحه شد که در مجموعه «درهای بسته» انتشارات روایت فتح منتشر خواهد شد. البته تا هفته دفاع مقدس این کتاب آماده نخواهد شد ولی امید است خوانندگان آن را در نمایشگاه بعدی ببیند.

  • خادم الشهدا
۱۱
شهریور
۹۴

دانشجوی شهید مهدی شاهدی

روزهای  آخر، چند روز قبل از شهادت مدام زیر لب این یه بیت شعر رو با خوذش زمزمه می کرد:

عاشق که شدی تیر به سر باید خورد

زهری است که مانند عسل باید خورد

بچه ها هم نمی دونستن که منظور  مهدی از خواندن این یه بیت شعر چیه؟!

گذشت تا اینکه خبر شهادتش بین بچه ها پیچد. وقتی خودمون رو بالای جنازش رسوندیم دیدیم یه تیر خورده وسط پیشونیش، به حالت سجده افناده و به شهادت رسیده.

  • خادم الشهدا
۰۵
شهریور
۹۴

شهید نوراله قنواتی - مشهد مقدس

­به پابوسی حضرت امام رضا(علیه السلام) رفته بودیم. چند روزی بود که به سر درد شدیدی مبتلا شده بودم و احساس ناراحتی بسیار می کردم. یک شب پسر شهیدم نوراله (علی) قنواتی را در عالم خواب دیدم. او بین دو آقای بزرگوار و نورانی ایستاده بود. وقتی از او پرسیدم که این دو آقا چه کسانی هستند؟ گفت: اینها حضرت رسول اکرم(صلی الله علیه وآله وسلم) و حضرت ثامن الائمه علی بن موسی الرضا(علیه السلام) هستند. سپس او از من پرسید: پدر جان! چرا ناراحتی؟ گفتم: پسرم! سردرد شدیدی دارم. او نگاهی به آن دو معصوم بزرگوار کرد و سپس رو به من کرد و گفت: پدر! دوای درد تو پیش ماست. وقتی به بهبهان رفتی نزد فلان کس به این نشانی برو. دو عدد قرص از او بگیر و بخور، انشاءالله خوب می شوی. بعد از دیدن این خواب وقتی به بهبهان برگشتم به آن نشانی و نزد آن فرد رفتم. برای او ماجرای خواب خود را تعریف کردم. او نیز مرا به فردای آن روز حواله داد. روز بعد وقتی مجدداً نزد آن شخص رفتم به من گفت: دو قرص به تو می دهم. آنها را بخور. آنها را گرفتم و خوردم و چند ساعتی طول نکشید که سردردم به کلی از بین رفت و از آن روز به بعد، دیگر به سردرد مبتلا نشدم. راوی پدر شهید

  • خادم الشهدا