کوچه شهید

نشریه الکترونیکی ادبیات و هنر مقاومت شهرستان بهبهان

کوچه شهید

نشریه الکترونیکی ادبیات و هنر مقاومت شهرستان بهبهان

کوچه شهید

...........................................................
نشریـه الکترونیـکی
ادبیـات و هنـر مقـاومت شهـرستـان بـهبـهـان
...........................................................
گـروه فـرهنگـی سردار شهیـد مجیـد بقایــی
شماره تماس: 2215 673 0916
...........................................................

۱۰ مطلب در آذر ۱۴۰۲ ثبت شده است

۳۰
آذر
۰۲

12) رستم آذرنگ‌هفشجانی چهارم خرداد ۱۳۳۱ در شــهر هفشجان از توابع شهرستان شهرکرد به دنیا آمد. پدرش الیاس، کشاورزی می‌کرد و مادرش گلستان نام داشت. تا دوم راهنمایی درس خواند. آهنگر و جوشکار بود. سال 1352 ازدواج کرد و صاحب یک پســر و یک دختر شــد. به عنوان بســیجی در جبهه حضور یافت و در بمباران شیمیایی جاده شهید صفوی مجروح شد. بیست و هفتم دی ۱۳۶۵، در بیمارستان شهید رجایی تهران بر اثر عوارض ناشی از آن به شهادت رسید. مزار او در گلزار شهدای شهرستان بهبهان واقع است.

  • خادم الشهدا
۲۷
آذر
۰۲

11) حسن آذربرزین شانزدهم بهمن ١٣٣٦، در شهرستان بهبهان دیده به جهان گشود. پدرش حسین کارگر ساختمانی بود و مادرش ماه‌خاور نام داشت. تا پایان دوره ابتدایی درس خواند. سال ۱۳۵۸ ازدواج کرد و صاحب یک دختر شد. به عنوان گروهبان دوم ژاندارمری در جبهه حضور یافت. چهارم مرداد ١٣٦٠، در محور دارخوین - شادگان هنگام انجام مأموریت بر اثر سانحه رانندگی به شهادت رسید. پیکر او را در گلزار شهدای زادگاهش به خاک سپردند.

  • خادم الشهدا
۲۱
آذر
۰۲

هشت سال جنگ تحمیلی برای شهرستان بهبهان 278 مفقودالاثر باقی گذاشت که در طول سالهای گذشته، پیکر مطهر 206 تن از آنها به کشور بازگردانده شده است و همچنان 72 خانواده‌ بهبهانی چشم به راه شهدای مفقود‌الاثرشان هستند که بعد از 35 سال از پایان جنگ هنوز تفحص نشده‌اند و در برخی از موارد، هیچ اطلاعاتی در مورد آنها نیست.

مادر شهید سعید پاک باز

وقتی پای درد و دل خانواده‌های شهدایی می‌نشینیم که پیکر فرزندان و همسران و برادرانشان بازگردانده نشده، می‌گویند هر بار که شهید گمنام می‌آورند، ما فکر می‌کنیم شاید جگرگوشه ما نیز میان این شهدا باشد. متاسفانه بسیاری از پدر و مادرها در سالهای گذشته بدون اینکه پیکر فرزندانشان را تحویل بگیرند و یا حتی در مورد چگونگی شهادت و محل شهادت فرزندانشان چیزی بدانند، فوت شده‌اند.

278 مفقودالاثر جنگ تحمیلی بهبهان یادآور بهایی است که این شهرستان برای آرمان‌های اسلام و انقلاب پرداخته است. هر روز که پیکر مطهر شهیدی پس از ده‌ها سال کشف می‌شود، باید به ما یادآوری کند که جنگ هنوز برای بسیاری از خانواده‌ها به پایان نرسیده است و برای آنها جنگ، به معنی مایه گذاشتن از عزیزترین دارایی‌ها و انتظاری جان‌کاه برای سالها و بلکه دهه‌ها خواهد بود.

اسامی شهدای مفقودالجسد شهرستان بهبهان

  • خادم الشهدا
۱۹
آذر
۰۲

10) اسماعیل آدمی بیست و چهارم بهمن ١٣٤٢، در شهرستان بهبهان به دنیا آمد. پدرش محمدتقی و مادرش صدیقه نام داشت. دانش‌آموز چهارم متوسطه بود. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. هشتم اسفند ١٣٦٢، در جزیره مجنون به شهادت رسید. پیکرش مدتها در منطقه برجا ماند و پس از تفحص، در گلزار شهدای زادگاهش به خاک سپرده شد.

  • خادم الشهدا
۱۸
آذر
۰۲

یکی از برنامه‌های مهم هیأت مرآت‌الشهدا از سال 1377 تاکنون، دیدار هفتگی با خانواده معظم شهداست و گاهی هم شهید احسان فتحی با ما در این برنامه همراه می‌شد.

از همان ابتدای تأسیس هیأت هم، ما یک رسمی برای خودمان گذاشتیم که وقتی به منزل شهید می‌رویم نام دوستانی که همراه‌مان می‌آیند را به عنوان یادگار در دفتری که برای این کار اختصاص داده‌ایم، ثبت می‌کنیم؛ مثلاً چه کسانی آمده‌اند؟ کی زیارت عاشورا خوانده؟ چه کسی مصاحبه گرفته؟ از خانواده شهید کی حاضر بوده؟ ساعت شروع و خاتمه مراسم چه وقت بوده است؟ و ...

16 آذر 1394 وقتی خبر شهادت احسان را شنیدیم، هر یک از بچه‌های هیأت دنبال این بود که اگر خاطره‌ای از او به یاد دارد را در اولین برنامۀ هفتگی‏مان که در تاریخ 20 آذر برگزار می‌شد، تعریف کند. اولین چیزی که به ذهن من آمد این بود که به دفتر یاد شده رجوع کنم تا ببینم آخرین باری که احسان همراه ما منزل شهید آمد، چه موقع بوده است؟

هنگامی که به دفتر نگاه کردم و فهرست اسامی را دیدم، چیزی به چشمم خورد که مرا شوکه کرد. گفتم شاید اشتباهی صورت گرفته باشد.

شهید احسان فتحی

شهید احسان فتحی در جمع هیئت مرآت‌الشهدا شهرستان بهبهان، 22 آبان 1394

  • خادم الشهدا
۰۷
آذر
۰۲

عملیات طریق‌القدس

رمز: یا حسین(ع)

زمان: 8 تا 1360/09/15

جبهه جنوبی: دشت آزادگان

نوع تک: گسترده

فرماندهی: مشترک

سازمان: مشترک

این عملیات با هدف آزادسازی شهر بستان و ۷۰ روستای منطقه و قطع ارتباط و تجزیه قوای دشمن طرح‌ریزی و اجرا شد.

قوای خودی علاوه بر آزادسازی اهداف، با تصرف تنگه چزابه موجب تجزیه و قطع ارتباط بین نیروهای سپاه سوم دشمن در منطقه غرب کارون و غرب کرخه گردیدند.

تاکتیک ویژه در این عملیات (عبور از منطقه تپه‌های رملی) که بر پایه خلاقیت، ابتکار عمل و شجاعت نیروهای مردمی و انقلابی بود، نقش اصلی و تعیین کننده‌ای در کسب پیروزی داشت.

شهدای شهرستان بهبهان در عملیات طریق‌القدس:

  • خادم الشهدا
۰۶
آذر
۰۲

9) علیرضا آتون هجدهم مرداد ١٣٤٥، در شهرستان بهبهان به دنیا آمد. پدرش علی‌سینا، کارگر معدن بود و مادرش نساءدخت نام داشت. تا دوم متوسطه درس خواند. به عنوان پاسدار وظیفه در جبهه حضور یافت. چهارم اسفند ١٣٦٤ در فاو عراق بر اثر اصابت ترکش خمپاره به سر، شهید شد. مزار وی در گلزار شهدای زادگاهش قرار دارد.

وصیت‌نامه شهید

  • خادم الشهدا
۰۵
آذر
۰۲

این لیوان‌ سرامیکی دارای ظرفیت حدود 350 میلی‌لیتر می‌باشد چاپ روی ماگ با دستگاه تمام اتوماتیک جوهر و دما با ماندگاری بالا انجام می‌شود و در زمان شست‌وشو از بین نمی‌رود حتی با آب گرم. ابعاد چاپ بر روی لیوان سرامیکی 9.5 در 21 سانت می‌باشد.

لیوان سرامیکی طرح شهید دقایقی

برای خرید اینترنتی لیوان (طرح شهید دقایقی)، اینجا را کلیک کنید

  • خادم الشهدا
۰۵
آذر
۰۲

این لیوان‌ سرامیکی دارای ظرفیت حدود 350 میلی‌لیتر می‌باشد چاپ روی ماگ با دستگاه تمام اتوماتیک جوهر و دما با ماندگاری بالا انجام می‌شود و در زمان شست‌وشو از بین نمی‌رود حتی با آب گرم. ابعاد چاپ بر روی لیوان سرامیکی 9.5 در 21 سانت می‌باشد.

لیوان سرامیکی طرح شهید جوانمردی

برای خرید اینترنتی لیوان (طرح شهید جوانمردی)، اینجا را کلیک کنید
 

  • خادم الشهدا
۰۱
آذر
۰۲

در هشت سال حماسه و دفاع غرورآفرین، قاسم‌هایی در کربلای ایران سر برآوردند که درس بزرگی به بشریت دادند. سربازانی از جنس بهشت، غیور مردان عرصه پیکار که از جذابیت‌های دنیوی گذشتند و با احساس مسئولیت در برابر هویت و فرهنگ خود، دفاع و مقاومت را با هر سن و سال به جهانیان آموختند، درس آزادگی و غیرت را که از عاشورا آموخته بودند مشق کردند و قاسموار پا به میدان گذاشتند و حماسههایی آفریدند جاویدان.

شهید منوچهر طیبی زادیان

در جستجوی این گنج عظیم، به رزمنده نوجوانی می‌رسیم که در اوج شور و شوق بازی‌های کودکانه‌اش، بازی جنگ و دفاع را به تمام بازی‌ها ارجحیت داده و او کسی نیست جز «شهید منوچهر طیبی‌زادیان،کوچکترین رزمنده شهید دفاع مقدس شهرستان بهبهان»، نوجوانی با 14 سال و 3 ماه و 27 روز سن اهل شهر تشان از توابع شهرستان بهبهان از دیار شیرمردان استان خوزستان.

  • خادم الشهدا