کوچه شهید

نشریه الکترونیکی ادبیات و هنر مقاومت شهرستان بهبهان

کوچه شهید

نشریه الکترونیکی ادبیات و هنر مقاومت شهرستان بهبهان

کــوچـــه شــهــیـــد
koocheyeshahid.ir

نشریـه الکترونیـکی
ادبیـات و هنـر مقـاومت شهـرستـان بـهبـهـان

گروه فرهنگی سردار شهید دکتر مجید بقایی
شماره تماس: 2215 673 0916

کـانـال کـوچـه شهیـد در پیـام رسـان سـروش:

http://sapp.ir/koocheyeshahid

۱۷ مطلب در ارديبهشت ۱۳۹۵ ثبت شده است

۳۱
ارديبهشت
۹۵

بمناسبت سالروز تشییع و تدفین پیکرهای مطهر دو شهید گمنام شهر سردشت زیدون (از توابع شهرستان بهبهان)، مراسم پرفیض دعای کمیل با مدیحه سرایی ذاکر اهل بیت(ع) حاج صادق آهنگران در جوار مزار شهدای گمنام این شهر برگزار شد.

دانلود صوتی مداحی حاج صادق آهنگران

  • خادم الشهدا
۳۱
ارديبهشت
۹۵

بمناسبت سالروز تشییع و تدفین پیکرهای مطهر دو شهید گمنام شهر سردشت زیدون (از توابع شهرستان بهبهان)، مراسم پرفیض دعای کمیل پنجشنبه شب 30 اردیبهشت 95 با مدیحه سرایی ذاکر اهل بیت(ع) حاج صادق آهنگران در جوار مزار شهدای گمنام این شهر برگزار شد.

سرهنگ دوم پاسدار خیران پور فرمانده ناحیه مقاومت بسیج شهرستان بهبهان و برادر ترک زاده مسئول یادمان شهدای گمنام شهر سردشت زیدون، سخنرانان این مراسم بودند.

  • خادم الشهدا
۳۰
ارديبهشت
۹۵

پیکر پاک جانباز 50 درصد دفاع مقدس، هنرمند تئاتر و مرشد مطرح بهبهان ایوب غلامی صبح روز پنجشنبه 30 اردیبهشت 95 در شهرستان بهبهان تشییع شد.

به گزارش کوچه شهید، مراسم تشییع این جانباز  والامقام، از مزار شهدای گمنام تا گلزار شهدای شهرستان بهبهان با حضور مردم شهید پرور، مسئولین و خانواده های معظم شاهد و ایثارگر برگزار شد و حجت الاسلام والمسلمین قنبریان بر پیکر وی نماز اقامه کردند، سپس پیکر مطهرش در گلزار شهدای این شهرستان آرام گرفت.

جانباز معظم ایوب غلامی متولد 1341 شهرستان بهبهان، 29 بهمن 1364 و  6 آبان 1366 در منطقه فاو بر اثر اصابت ترکش از ناحیه هر دو پا مجروح گردید. 

این جانباز سرافراز پس از سالها تحمل رنج و درد ناشی از جراحتها، روز سه شنبه 28 اردیبهشت 95 در سن 54 سالگی در بیمارستان شهیدزاده شهرستان بهبهان به خیل شهیدان پیوست.

اقامه نماز توسط حجت الاسلام والمسلمین قنبریان

  • خادم الشهدا
۲۹
ارديبهشت
۹۵

جانباز پنجاه درصد دفاع مقدس؛ ایوب غلامی دهم مرداد 1341 در شهرستان بهبهان به دنیا آمد. پدرش احمد نام داشت. تا پایان دوره راهنمایی درس خواند. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. در عملیات والفجر هشت 29 بهمن 1364 در فاو بر اثر اصابت ترکش از ناحیه هر دو پا و  6 آبان 1366 در پدافندی فاو بر اثر اصابت ترکش از ناحیه پای چپ مجروح گردید. فروردین 1366 در شهرداری بهبهان استخدام شد. این جانباز معزز پس از سالها تحمل درد و رنج ناشی از عوارض مجروحیت 28 اردیبهشت 1395 در بیمارستان شهیدزاده شهرستان بهبهان به سوی معبود خویش شتافت و به همرزمان شهیدش پیوست. از وی یک پسر و یک دختر به یادگار مانده است.

مراسم تشییع و تدفین این جانباز دفاع مقدس صبح روز پنجشنبه 30 اردیبهشت 95 ساعت 9 صبح از محل یادمان شهدای گمنام بهبهان برگزار خواهد شد و در گلزار شهدای این شهرستان به خاک سپرده می شود.

  • خادم الشهدا
۲۶
ارديبهشت
۹۵

http://rastineh.ir/wp-content/uploads/2014/05/Watermelons.jpg

تابستان ها هندوانه می دادند. زیاد نبود. چندتا دانه برای هزار نفر جمعیت. به هر کس یک تکه ی کوچک هم نمی رسید. قرار شد با هنداونه ها کار بهتری کنیم. آن ها را می تراشیدیم و با آب و شکر، شربت از آن درست می کردیم. این طوری به هر کس یک لیوان می رسید. پوستش را هم ریز ریز خرد می کردیم و با شکر از آن مربا درست می کردیم.

کتاب دوره ی درهای بسته به روایت اسیر شماره ی 3079، غلامعباس محمد حسنی/صفحه 77

  • خادم الشهدا
۲۴
ارديبهشت
۹۵

سردار شهید مسعود پیش بهار مسئول طرح و عملیات قرارگاه نصر به فرماندهی سردار شهید حسن باقری، با 19 سال سن از جوان ترین و گمنام ترین فرماندهان دفاع مقدس می باشد که در عملیات بیت المقدس در دارخوین به درجه رفیع شهادت رسید.

متن زیر روایتی است منتشر نشده از سردار حاج امین شریعتی (از فرماندهان دفاع مقدس) درباره سردار شهید مسعود پیش بهار:

اوایل جنگ مسئولیت عملیات سپاه سوسنگرد به عهده سردار عزیز جعفری بود و بنده توفیق همکاری با ایشان را داشتم. قبل از عملیات طریق القدس آقا عزیز به مرخصی رفته بودند و در غیاب ایشان کارهای عملیات به عهده بنده بود و در آن ایام در حال شناسایی و آماده سازی برای عملیات طریق القدس بودیم.

یک روز صبح دیدم شهید حسن باقری به اتفاق یک فرد دیگری که او را نمی شناختم به محل سپاه سوسنگرد آمدند و حسن از من خواست که گزارشی از اقدامات صورت گرفته را ارائه دهم. تمامی کارها را توضیح دادم بغیر از شناسایی هایی که انجام داده بودیم. حسن باقری هم شوخ و هم بسیار باصراحت و تندی برخورد میکرد. وقتی من آنگونه گزارش دادم با حالت شوخی و جدی کلی حرف بار ما کرد و گفت: تو اینو نمی شناسی؟ این مسعود پیش بهاره، همشهریته، آره بهبهونیه، اینو فرستادم دوره عالی اطلاعات عملیات، حالا برگشته به ما کمک میکنه، حالا ما را سر کار نزار تمام شناسایی ها و معبرها را توضیح بده. ما شروع کردیم همه چی را توضیح دادن بگونه ای که در آخر شهید حسن گفت: بخاطر همشهریت همه را خوب توضیح دادی.

  • خادم الشهدا
۲۱
ارديبهشت
۹۵

سردار شهید مسعود پیشبهار 16 تیر 1341 در شهرستان بهبهان به دنیا آمد. پدرش حسین کارگر شرکت نفت بود. تا پایان دوره متوسطه در رشته صنعتی درس خواند و دیپلم گرفت. با شروع جنگ تحمیلی، در مهرماه 1359 برای گذراندن آموزش نظامی به بسیج مراجعه کرد و یک دوره کوتاه و فشرده نظامی را طی نمود و عازم جبهه های نبرد شد و بعد از چند ماه حضور فعال در جبهه به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در آمد. سال 1360 در گُلف (پایگاه منتظران شهادت) که مرکز فرماندهی جنگ در جنوب بود به نوعی مسعود را کشف کردند و پی بردند که از لحاظ هوش و تدبیر نظامی آدم بسیار لایقی است و برای گذراندن یک دوره فشرده طرح و عملیات انتخاب شد و پس از طی این دوره تا زمان شهادتش به عنوان مسئول طرح و عملیات قرارگاه نصر در کنار سردار شهید حسن باقری بود و تا لحظه شهادت هم هیچ کس نمی دانست که مسعود در جنگ چه کاره است.

سردار شهید مسعود پیشبهار، این فرمانده جوان و 19 ساله ای که می توانست آینده بسیار درخشانی داشته باشد و منشأ خدمات مهمی در جنگ باشد سرانجام بعد از 18 ماه حضور فعالش در جبهه ها در مرحله سوم عملیات بیت المقدس، 21 اردیبهشت 1361 در دارخوین به درجه رفیع شهادت نائل آمد.

گُلف (پایگاه منتظران شهادت) اهواز

از راست نفر اول سردار محمدعلی جعفری، نفر دوم سردار شهید مسعود پیشبهار، نفر چهارم سردار شهید حمید معینیان و نفر پنجم سردار غلامعلی رشید

  • خادم الشهدا
۲۱
ارديبهشت
۹۵

شهرستان بهبهان با بیش از 965 شهید والامقام، دارای 204 شهید پاسدار می باشد که از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی تا کنون در جبهه های مختلف علیه ظلم و هجوم دشمنان دور از خصلت های انسانی و اسلامی، آزادانه و مشتاقانه به پا خاسته و به درجه رفیع شهادت رسیده اند. از این میان محمدطاهر شریعتی در 8 آذر 1358 در بندر دیلم بر اثر اصابت گلوله به شهادت رسیده و نام خود را به عنوان اولین پاسدار شهید در دفتر سرخ شهادت بهبهان ثبت نموده است. پس از آن احسان فتحی چم خانی در 16 آذر 1394 در حلب نیز بر اثر اصابت گلوله، نام خود را از یک سو به عنوان آخرین پاسدار شهید و از سوی دیگر به عنوان نخستین شهید مدافع حرم این دیار به ثبت رسانید.

  • خادم الشهدا
۱۸
ارديبهشت
۹۵

ظفر اولادی از آزادگان سرافراز عملیات رمضان است. او در این عملیات به شدت مجروح و به اسارت نیروهای عراقی درآمد. به جرات می توان گفت کمتر کسی همانند او سختی های اسارت را با آن حالت مجروحیت متحمل شده است. در میان ضرب و شتم های شدید سربازان عراقی با شکمی شکافته و روده ای بیرون ریخته شده، آن ضربات سخت را تحمل می کرد.

حاج محراب کرایی از آزادگان عملیات والفجر مقدماتی می گوید: «بعد از معاینات بعمل آمده و توافق بین هیات پزشکی صلیب سرخ و هلال احمر عراق، قرار شد که حاج ظفر اولادی جزو مجروحینی باشد که قرار بود آزاد شوند؛ افسر عراقی از حاج ظفر می خواهد که به امام توهین کند و با این کارش آزادی خود را جلو بیندازد، اما حاج ظفر حاضر به توهین کردن نمی شود و آزادی او قریب به یک سال به تعویق می افتد!!!

حاج ظفر اولادی بعد از آزادی و اعزام به آلمان هم نتوانست بهبودی خود را بدست آورد و همچنان با عوارض ناشی از مجروحیت در جدال می باشد.

http://uupload.ir/files/o4al_img-20160505-wa0006.jpg

دیدار جمعی از آزادگان شهرستان بهبهان با جانباز و آزاده سرافراز حاج ظفر اولادی (ایستاده از راست نفر چهارم)

  • خادم الشهدا
۱۶
ارديبهشت
۹۵

این پیکر مطهر صبح روز چهارشنبه 15 اردیبهشت 95 در یک زمین کشاورزی در اطراف بستان که در تملک طایفه عبداله سعیدی می باشد، کشف شده و بر اساس کارت شناسایی که همراه این پیکر مطهر بوده، این جنازه متعلق به شهید سید مرتضی رضوی از شهدای والامقام شهر سردشت زیدون از توابع شهرستان بهبهان می باشد.

  • خادم الشهدا