کوچه شهید

نشریه الکترونیکی ادبیات و هنر مقاومت شهرستان بهبهان

کوچه شهید

نشریه الکترونیکی ادبیات و هنر مقاومت شهرستان بهبهان

کوچه شهید

کــوچـــه شــهــیـــد
koocheyeshahid.ir

نشریـه الکترونیـکی
ادبیـات و هنـر مقـاومت شهـرستـان بـهبـهـان

گروه فرهنگی سردار شهید دکتر مجید بقایی
شماره تماس: 2215 673 0916

کانال کوچه شهید در پیام رسان های ایتا و سروش:

http://eitaa.com/koocheyeshahid

http://sapp.ir/koocheyeshahid

۶ مطلب در مهر ۱۳۹۵ ثبت شده است

۳۰
مهر
۹۵

شهید دقایقی بسیار علاقه داشت که مجاهدین عراقی تشکیل خانواده بدهند و امکاناتی را نیز برای این مهم فراهم آوردند. حتی در خواستگاری همراه با آنان می‌رفت و برایشان از ایرانی‌ها یا عراقی‌ها خواستگاری می‌کرد.

سردار شهید اسماعیل دقایقی در میان مجاهدین عراقی، هورالهویزه

در خاطره ای درباره سردار سرلشکر شهید اسماعیل دقایقی فرمانده لشکر 9 بدر آمده است:

اصولاً برخورد با این گونه افراد که با جمهوری اسلامی جنگیده و اسیر شده بودند، نیازمند به تصمیمی شجاعانه و اعتماد به نفس داشت و شهید دقایقی آن را دارا بود. چنانچه نقل شده برای به کارگیری توابین، در ابتدا کمیته‌ای از سوی اطلاعات آمده بودند و تصمیم به تاسیس پادگانی برای آنان در سنقر داشتند. نظر آن کمیته این بود که باید دور تا دور آن پادگان، سیم خاردار نصب شود. شهید دقایقی به شدت با این عمل مخالفت می‌کند و به آنها می‌گوید: «مگر زندان می‌خواهید بسازید. اگر به آنها به عنوان اسیر نگاه می‌کنید، اینجا جای اسرا نیست و اگر به عنوان مجاهد و یک رزمنده حساب می‌کنید، پس دیگر نیازی به سیم خاردار نیست. من نمی‌خواهم اینجا اردوگاه اسرای جنگی شود، بلکه می‌خواهم پادگانی برای مجاهدین راستین تاسیس گردد.»

ایشان مسئولیت کلیه اسرای آزاد شده را قبول کرد و در تحول روحی و فکری آنها بسیار موثر بود که می‌توان آثار آن را در عملیات مشخص نمود. با آنها برخورد اسلامی داشت و همه آنها مورد اعتماد ایشان بودند و همین برخورد والا و انسانی باعث شد که یک تجربه جدید و بی‌سابقه به موفقیت برسد، به طوری که تمامی توابین با یک روحیه و انگیزه بسیار عالی جنگیدند و شهید دادند و پیروزی‌های چشمگیری هم به دست آوردند.

  • خادم الشهدا
۲۹
مهر
۹۵

جانباز دفاع مقدس؛ مرحوم امان اله حیاتی در کنار امام جمعه شهر سردشت زیدون

جانباز چهل درصد دفاع مقدس؛ امان اله حیاتی 8 شهریور 1345 در شهرستان بهبهان به دنیا آمد. پدرش عباس نام داشت. با عضویت پاسدار وظیفه در جبهه حضور یافت.

در 7 دی 1365 در فاو، بر اثر مواد شیمیایی از ناحیه بدن (چشم، پوست و داخلی) و در عملیات کربلای پنج در تاریخ 27 دی 1365 در شلمچه، بر اثر اصابت ترکش از ناحیه سینه و شکستگی ران مجروح گردید.

سال 1370 ازدواج کرد و صاحب 3 فرزند پسر شد. کارمند شبکه بهداشت و درمان شهر سردشت زیدون بود. این جانباز والامقام، 27 مهر 1395 در جاده گچساران-زیدون بر اثر سانحه رانندگی و در سن 50 سالگی دعوت حق را لبیک گفت.

مراسم تشییع و تدفین این جانباز دفاع مقدس عصر روز چهارشنبه 28 مهر 95 برگزار و در شهر سردشت زیدون از توابع شهرستان بهبهان به خاک سپرده شد.

  • خادم الشهدا
۲۳
مهر
۹۵

چیزی به 5 عصر نمانده رمان گونه ای بر اساس داستان شهدای مدرسه راهنمایی شهید حمد الله پیروز شهرستان بهبهان به قلم جلیل امجد توسط نشر شاهد در شمارگان 1100 جلد منتشر شده است.

گذری بر مبارزات قبل از انقلاب در شهرستان بهبهان و مبارزات دانش آموز شهید حمدالله پیروز و رویداهای پس از بمباران مدرسه به صورت رمان گونه در این کتاب پرداخته شده است.

عصر روز چهارشنبه،  چهارم آبان ماه 1362 ، مدرسه ی راهنمایی «شهید حمداله پیروز» ، در شهرستان «بهبهان» مورد اصابت موشک ارتش بعثی عراق قرار گرفت و به خاک و خون کشیده شد. در این فاجعه؛ 69 دانش آموز، 4 معلم و 1 خدمتگزار ( جمعاً 74 نفر ) به شهادت رسیده و بیش از 130 دانش آموز و 11 معلم مجروح شدند.

در بخشی از کتاب می خوانیم: سر خیابان پیروز را بسته اند. صف چند لایه پاسدارهای سبز پوش، مواظب است جماعت، نریزد توی خیابان و با ازدحام شان کار امداد رسانی، لنگ و معطل نشود.
تازه این جا معلومم می شود آن چه توی دود بلند و سیاه  می پرند، دسته کبوترهای نیست. برگ های ریز و درشت دفتر و کتاب بچه هاست...

  • خادم الشهدا
۱۸
مهر
۹۵

پیکر پاک جانباز 60 درصد دفاع مقدس، سرهنگ پاسدار رحمان دستور صبح روز یکشنبه 18 مهر 95 در شهرستان بهبهان تشییع شد.

به گزارش کوچه شهید، مراسم تشییع این جانباز والامقام، از ناحیه مقاومت بسیج تا گلزار شهدا شهرستان بهبهان با حضور مردم شهید پرور، مسئولین و خانواده های معظم شاهد و ایثارگر برگزار شد و حجت الاسلام والمسلمین طواف امام جمعه موقت بهبهان بر پیکر این ایثارگر معظم نماز اقامه کردند، سپس پیکر مطهرش در گلزار شهدای این شهرستان آرام گرفت.

جانباز معزز رحمان دستور متولد 1340 روستای قالند از توابع شهرستان بهبهان، در عملیات رمضان  23 تیر 1361 در محور کوشک بر اثر اصابت گلوله از ناحیه ران پای راست و چپ مجروح گردید.

این جانباز سرافراز پس از سالها تحمل رنج و درد ناشی از جراحتها، روز پنج شنبه 15 مهر 95 در سن 55 سالگی در بیمارستان شهیدزاده شهرستان بهبهان به خیل شهیدان پیوست.

  • خادم الشهدا
۱۷
مهر
۹۵

جانباز شصت درصد دفاع مقدس؛ سرهنگ پاسدار رحمان دستور 30 شهریور 1340 در روستای قالند از توابع شهرستان بهبهان به دنیا آمد. پدرش اکبر نام داشت. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. در عملیات رمضان  23 تیر 1361 در محور کوشک بر اثر اصابت گلوله از ناحیه ران پای راست و چپ مجروح گردید.

این جانباز معزز پس از سالها تحمل درد و رنج ناشی از عوارض مجروحیت 15 مهر 1395 در شهرستان بهبهان به سوی معبود خویش شتافت و به همرزمان شهیدش پیوست. از وی دو پسر و سه دختر به یادگار مانده است.

مراسم تشییع و تدفین این جانباز دفاع مقدس صبح روز یکشنبه 18 مهر 95 ساعت 8:30 صبح از ناحیه مقاومت بسیج بهبهان آغاز و سپس در گلزار شهدای این شهرستان به خاک سپرده می شود.

  • خادم الشهدا
۰۵
مهر
۹۵

photo_2016-09-26_13-01-09

آزاده و جانباز پنجاه درصد دفاع مقدس؛ قدرت اله حاجی زاده به همراه همسر و سه تن از فرزندانشان صبح امروز دوشنبه پنجم مهرماه در یک سانحه جاده ای درگذشتند.

این آزاده سرافراز در حالی که به اتفاق همسر و سه فرزند خویش از بهبهان عازم دزفول جهت ثبت نام فرزندشان در دانشگاه بودند، متاسفانه بر اثر برخورد کمپرسی با خودرویشان، همگی جان به جان آفرین عالم تسلیم نمودند.

قدرت اله حاجی زاده 5 فروردین 1347 در روستای اسدآباد از توابع شهرستان بهبهان به دنیا آمد. پدرش اسداله نام داشت. از سوی بسیج در جبهه حضور یافت. در عملیات رمضان، 23 تیر 1361 در محور کوشک به اسارت دشمن درآمد و 30 مرداد 1369 پس از سالها تحمل رنج غربت، به میهن اسلامی مان بازگشت. سال 1370 ازدواج کرد و صاحب 2 پسر و 3 دختر شد. وی کارمند وزارت نیرو بود.

  • خادم الشهدا